Koszyk jest pusty, zapraszamy na zakupy.
Vacus
Masz pytania?
Dzwoń: +48 12 267 77 55
Pisz: biuro@vacus.pl
Więcej o... »

Dobór worka próżniowego do rodzaju zgrzewarki


Dobór worka próżniowego do rodzaju zgrzewarki


Czy jesteśmy w posiadaniu pakowarki komorowej (worek wkładany do komory) czy też zgrzewarki listwowej (worek wsuwany w listwę zgrzewającą), stoimy przed wyborem odpowiednich worków.

Podstawowym rozróżnieniem jest rodzaj folii, z której są wykonane worki. Do pakowarek komorowych stosujemy worki gładkie, natomiast w przypadku zgrzewarek listwowych, najczęstszym wyborem będą worki strukturalne, a więc te o perforowanych ściankach.

Czy można stosować worki gładkie w zgrzewarkach listwowych?

Owszem, wymaga to jednak pewnej wprawy. Istnieją dwa sposoby na prawidłowe zastosowanie worków gładkich. Pierwszy polega na wykonaniu zakładek na bokach worków, dzięki czemu powstaje mikro tunel, którym wyprowadzamy powietrze z głębi worka, podczas procesu pakowania. Druga metoda polega na umieszczeniu wewnątrz worka, w miejscu powstawania zgrzewu – kawałka folii strukturalnej.  Skutkuje to również powstaniem  mikroszczeliny, którą powietrze będzie migrować na zewnątrz, a minimalna nierówność zostanie zniwelowana przez zgrzew. Stosowanie tych worków wiąże się więc z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Przy zakupie worków gładkich, należy pamiętać aby folia miała grubość minimum 120 mikronów.

Jaka gramatura?

Gramatura worka to ważny  parametr, na który powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę. Im grubszy worek tym większa możliwość pakowania obiektów o ostrzejszych krawędziach tj. mięso z kością, produkty rzemieślnicze, ostre elementy obiektów z metalu,  które zamykamy próżniowo w celu ochrony np. przed korozją. Wraz z gramaturą rośnie także barierowość worków, a więc zmniejsza się przepuszczalność pary wodnej (H2O), powietrza czy innych gazów, którymi są nieraz wypełniane worki.

Możliwość gotowania, pasteryzowania, homogenizowania.

Wszyscy, którzy stosują worki w szeroko rozumianym przemyśle spożywczym i gastronomii, metodę zamykania próżniowego wykorzystują, z jednej strony do przedłużania przydatności artykułów spożywczych, z drugiej zaś  do lepszej organizacji pracy. Możliwość wcześniejszego przygotowania półproduktów pozwala na elastyczniejsze gospodarowanie czasem i zwiększone efekty pracy. Dodatkowo, pakowanie pod próżnią otwiera drogę do innych procesów kulinarnych tj. gotowanie w stałej temperaturze, sous vide, pasteryzowanie czy homogenizowanie.  Worki, aby mogły być wykorzystywane w tych celach, muszą być wykonane ze specjalnej folii, przystosowanej do zwiększonej temperatury, aby ta nie powodowała utleniania się szkodliwych związków dostających się do jedzenia. Należy zwracać uwagę czy charakterystyka produktu zawiera jasne informacje
o możliwościach ich użytkowania. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą.  

Alternatywnym wyborem dla worków próżniowych jest folia w rękawie. Polecana szczególnie
w przypadku kiedy istnieje potrzeba pakowania różnej wielkości obiektów. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy samodzielnie produkować potrzebne worki, poprzez docięcie folii na odpowiednią długość.

Niniejszy artykuł dedykujemy wszystkim, którzy rozpoczynają swoją przygodę z próżnią. Wielu naszych Klientów rozpoczęło z nami współpracę ze względu na odpowiednie doradztwo i pomoc w dobrym dopasowaniu worka do pakowarki, zakupionej nie tylko w naszej firmie. Prawidłowy wybór worków pozwala cieszyć się nową jakością i unikać rozczarowania, z jakim trafiali do nas Klienci, którzy nie zostali właściwie poinformowani.


Płatności on-line realizuje:
Wysyłki realizują:
współpraca i reklama
opracowanie Prekursor