Koszyk jest pusty, zapraszamy na zakupy.
Vacus
Masz pytania?
Dzwoń: +48 12 267 77 55
Pisz: biuro@vacus.pl
Więcej o... »

Dojrzewanie wołowiny w domowej lodówce


Dojrzewanie wołowiny w domowej lodówce


W ostatnim czasie można wyraźnie zauważyć wzrost zainteresowania wołowiną, nie tylko w samych restauracjach. Coraz chętniej zapraszamy ją do swojej kuchni, a nasza wiedza na temat tego gatunku mięsa wzrasta, także o sezonowaniu wołowiny, które jest kluczowym aspektem kształtującym smak i jakość naszych steków.

Dojrzewanie mięsa to złożone procesy, jakie następują w wyniku stworzenia optymalnych warunków, związanych m.in. z właściwą temperaturą, wilgotnością i cyrkulacją powietrza. Mięso odpowiednio dojrzewane z pewnością zaskoczy wyśmienitym smakiem, znacznie przewyższając to, które jest powszechnie dostępne w sklepach. Taki proces możemy przeprowadzić we własnej lodówce!

Innowacyjne rozwiązanie umożliwiające tradycyjne sezonowanie wołowiny na sucho w warunkach domowych to specjalnie opracowane worki do dojrzewania A-vac. Zamykamy je przy pomocy pakowarki próżniowej. Co więcej metoda dojrzewania na sucho pozwala osiągać lepsze efekty aniżeli w przypadku masowej produkcji steków dojrzewanych na mokro.


Dojrzewanie krok po kroku

Jak w każdym przypadku ważna jest jakość mięsa wykorzystywanego do dojrzewania. W tym celu najlepiej sprawdzi się kawałek marmurkowany, dobrze przerastany tłuszczem, (np. antrykot, rozbrat) o wadzie między 1-8 kg. Mięso powinno zawierać warstwę tłuszczu, dzięki czemu dochodzi do mniejszych strat. Jeżeli zaopatrujemy się w mięso u swojego rzeźnika, poprośmy go o to, by wykroił mięso tak, aby została na nim "kołderka tłuszczowa". Proces sezonowania wiąże się bowiem z utratą ciężaru (5-10% na tydzień dojrzewania) i koniecznością odcięcia suchej powierzchni z dojrzałego kawałka.
Przed włożeniem mięsa do worków, nie należy go myć czy wycierać. Szczególnie ważne jest zachowanie perfekcyjnej higieny przy porcjowaniu i wkładaniu steków. Dobrze sprawdza się chwilowe wywinięcie górnej części worka, aby ten nie zabrudził się podczas wsuwania porcji i nie stwarzał trudności przy zgrzewaniu.

Worki A-vac są workami gładkimi, dlatego do zamknięcia próżniowego potrzebny będzie pasek folii moletowanej, ze strukturą (w zestawie). Wsuwamy go w przestrzeń przy otworze worka tak, aby nie dotykał bezpośrednio mięsa. Ma ona na celu umożliwić wyciąganie powietrza z wnętrza gładkiego opakowania. Po wykonaniu pierwszego zgrzewu, należy od razu delikatnie przesunąć worek i wykonać drugi zgrzew zabezpieczający.


Po takim zamknięciu mięso powinno spocząć w najzimniejszej części lodówki na ruszcie (nie na półce szklanej). Temperatura powinna wynosić pomiędzy +1 a +4
°C. Worki A-vac wykonane są z folii membranowej, która pozwala na odprowadzanie wilgoci z wnętrza opakowania. Z tego powodu nie mogą stykać się z innymi przedmiotami w lodówce, co zaburzyłoby proces dojrzewania i doprowadziło do zepsucia zawartości.

Czas dojrzewania wołowiny może sięgać do 28 dni.  Swoją przygodę z sezonowaniem warto rozpocząć od krótszego okresu, np. 14 dni.

Dojrzała wołowina o charakterystycznym maślano-orzechowym zapachu to doskonały surowiec na wyśmienite steki.
Szafy do sezonowania wołowiny

Istnieją także urządzenia przeznaczone do dojrzewania mięsa, w tym wołowiny, które gwarantują optymalne warunki dla tego procesu. Specjalistyczne szafy kontrolują parametry temperatury i wilgotności, a także zapewniają bezpieczne środowisko dla dojrzewanego mięsa. Znaną i cenioną marką w tej dziedzinie jest niemiecki DRY AGER – oferujący rozwiązania zarówno dla prywatnych miłośników wołowiny, jak i dla branży gastronomicznej.

 

Płatności on-line realizuje:
Wysyłki realizują:
współpraca i reklama
opracowanie Prekursor