Koszyk jest pusty, zapraszamy na zakupy.
Vacus
Masz pytania?
Dzwoń: +48 12 267 77 55
Pisz: biuro@vacus.pl
Więcej o... »

Wekowanie słoików pod próżnią


Wekowanie słoików pod próżnią


Technologię pakowania próżniowego możemy wykorzystać w jeszcze jeden, bardzo praktyczny sposób, a mianowicie do zamykania / wekowania słoików z nakrętkami typu twist-off. Oczywiście należy zaznaczyć, że takie zamknięcie nie zastąpi w pełni procesu pasteryzacji i obróbki termicznej, jednakże w odczuwalny sposób przyczyni się do zabezpieczenia zawartości słoików.
Nie każdy rodzaj przetworów wymaga pasteryzacji, nie każdy lubi też taki proces przeprowadzać. Dlatego warto mieć w zanadrzu rozwiązanie proste a skuteczne.

Jak zawekować słoik, czyli sprawić, że denko pokrywki będzie „wklęsłe”?
Jeżeli jesteśmy posiadaczami pakowarki próżniowej Lava, wyposażonej w przystawkę do zamykania pojemników próżniowych, będziemy potrzebować jeszcze pojemnik Premium. Musi on być na tyle duży abyśmy mogli swobodnie włożyć do niego słoik. W tym celu najlepiej sprawdza się model okrągły (VL0068) o pojemności 3,4 l, gdyż bez problemu wstawimy do niego także litrowe słoiki. 

 
Krok 1 – słoik wypełniony przetworami (lub inną zawartością) należy delikatnie zakręcić, nie używając siły.
Krok 2 – słoik wkładamy do pojemnika Premium i zamykamy pokrywę.
 


Krok 3 – włączamy pakowarkę próżniową, podpinamy przystawkę do zamykania pojemników i uruchamiamy tryb pracy „pojemnik”.
Krok 4 – gdy pojemnik jest zamknięty próżniowo, wyłączamy pracę urządzenia
Krok 5 – otwieramy pojemnik (przycisk „push” na wentylu pojemnika)
Krok 6 – Pokrywka słoika powinna być lekko wklęsła, jeśli tak jest, dokręcamy mocniej słoik i gotowe!

Pojemnik zamykamy do momentu gdy pomarańczowy wskaźnik (jeśli pokrywa pojemnika jest w taki wyposażona) zostanie „wessany” do wewnątrz. Jeśli takiego wskaźnika nie posiadamy, powinniśmy za pierwszym razem przetestować czas potrzebny do zamknięcia pojemnika. W praktyce trwa to kilka-kilkadziesiąt sekund, w zależności od wielkości pojemnika.
W przypadku urządzeń wyposażonych w praktyczny manometr wskazujący skalę wytwarzanego podciśnienia, jesteśmy w stanie łatwo kontrolować i określić, w którym momencie wyłączyć pracę urządzenia (Wystarczy ~0,5 bara).


Uwaga: W przypadku zamykania pojemników, nie należy wydłużać czasu wyciągania powietrza, gdyż można doprowadzić do pęknięcia pojemnika!

Kiedy nasz pojemnik został prawidłowo zamknięty, w trakcie jego otwierania (poprzez wciśnięcie wentyla z napisem „push”) usłyszymy charakterystyczne „syknięcie”.

Taki sposób wekowania słoików jest przydatny nie tylko w sezonie robienia domowych przetworów. Będzie on przydatny przez cały rok do zamykania słoiczków z dżemami, ogórkami, koncentratami, sałatkami i wieloma innymi produktami, których nie zużywamy od razu, a czas ich przydatności do spożycia znacznie skraca się tuż po otwarciu.

Ta metoda jest możliwa również bez posiadania pakowarki próżniowej. Pojemnik możemy zamknąć ręczną pompką, lecz musimy sobie zdawać sprawę, że będzie to bardziej czasochłonne i przy dużej ilości słoików z przetworami znacznie wydłuży naszą pracę.Płatności on-line realizuje:
Wysyłki realizują:
współpraca i reklama
opracowanie Prekursor