Chyba każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego wrażenia smakowego i zapachowego względem zamrożonych w zwyczajnych warunkach produktów spożywczych.  Pojawiająca się tzw. „obsuszka” na mięsie, charakterystyczny zapach „lodówki” i równie charakterystyczny posmak to efekt nieprawidłowego przechowywania.

Istnieje skuteczne rozwiązanie - pakowanie próżniowe

Pakowanie próżniowe w woreczki ma na celu nie tylko wydłużenie przydatności do spożycia. Równie ważną zaletą tej metody jest stworzenie bariery przed tym co znajduje się poza opakowaniem. Pozbawienie tlenu i hermetyczne zamknięcie gwarantuje uniknięcie mieszania zapachów, które w zwykłych warunkach przenikają do produktu.  Co więcej, wewnątrz woreczka nie dochodzi do obsuszania oraz zmiany smaku.

Mając pewność, że nasze produkty spożywcze są przechowywane w najlepszych warunkach i nie tracą z czasem swojej jakości, jesteśmy w stanie lepiej zorganizować zimowe zapasy. Nie ma pośpiechu z opróżnianiem zamrażalki zanim jej zawartość nie będzie już dla nas satysfakcjonująca. Używając pakowarki chętniej sięgniemy po smaczne i pełnowartościowe produkty w środku zimy.

Tabelka porównawcza artykułów spożywczych poddawanych mrożeniu w zwykłych workach a zapakowanych próżniowo obrazuje korzyści płynące z tej technologii. Podawane wyniki należy traktować orientacyjnie i w przybliżeniu, gdyż jest to zależne między innymi od jakości początkowej produktu.

Tabela korzyści z pakowania próżniowego

Pakowanie próżniowe w woreczki to rozwiązanie szczególnie polecane dla:

  • Producentów własnych domowych wyrobów wędliniarskich
  • Myśliwych
  • Wędkarzy
  • Wszystkich, którzy preferują posiadanie zapasów w swojej zamrażalce

Każdy kto dołoży trudu do wyprodukowania własnej wędliny nie chciałby z pewnością utracić jej walorów smakowych i jakościowych. W tym celu inwestycja w dobrą pakowarkę próżniową jest zakupem niezwykle trafionym i z czasem bardzo docenionym, szczególnie jak porównamy nowy sposób mrożenia z dotychczasowym.

Mrożenie owoców i warzyw
Mrożenie owoców i warzyw wydaje się być bardziej kłopotliwe ze względu na delikatność surowca. Istnieje rozwiązanie, które pozwala ochronić pakowany próżniowo produkt przed zgnieceniem. Regulator ciśnienia w pakowarkach próżniowych LAVA [w zestawie z wybranymi modelami lub do dokupienia – pasuje do każdego modelu] pozwala kontrolować moc wysysanego powietrza. Dzięki tej funkcji możemy odprowadzić go mniej i wcześniej uruchomić proces zgrzewania. W przypadku bardzo delikatnych owoców (maliny, truskawki) radzi się aby przed zamykaniem z regulacją,  włożyć je wcześniej ( np. na talerzu / tacce) do zamrażalnika.

Pakowanie próżniowe cukinii
Zamykanie próżniowe warzyw

Dlaczego pakowarki Lava?
Urządzenia marki LAVA są produkowane z myślą o wszechstronnym zastosowaniu, także w przypadku pakowania delikatnych produktów. Wysokie parametry osiąganego podciśnienia sprawiają, że warunki do przechowywania / mrożenia są doskonałe i stanowią idealną ochronę. Intuicyjna, prosta obsługa, a także napisy pomocnicze na obudowie w języku polskim sprawiają, że są to urządzenia bezproblemowe, niezwykle lubiane w codziennym użytkowaniu. 5-letnia gwarancja świadczy o najwyższej jakości wykonania, a samo urządzenie ma być poprostu bezawaryjne.

PAkowanie próżniowe pieczywa
Pakowarki próżniowe LAVA
Regulator ciśnienia
Pakowarki próżniowe LAVA

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.