Oferowana przez markę LAVA przystawka do zamykania próżniowego przeznaczona jest do określonej średnicy i budowy słoików. Na co dzień spotykamy się jednak z sytuacjami, w których chcielibyśmy także zabezpieczyć zawartość mniejszych słoiczków. Przykładem reprezentatywnym są chociażby przeciery pomidorowe, które, nie zużyte od razu, bardzo szybko ulegają popsuciu, nawet jeśli poprawnie przechowujemy je w lodówce. Aby usunąć na nowo szkodliwe powietrze, które dostało się do opakowania w wyniku jego otwarcia, można skorzystać ze sprytnej metody słoika w słoiku…

Jak to działa?
Jeśli jesteś właścicielem pakowarki próżniowej LAVA i przystawki do zamykania słoików, warto skorzystać ze sprytnej możliwości ponownego zamykania niewielkich słoiczków.

1.    Mały słoiczek należy zakręcić (bez używania siły) i włożyć go do większego słoika (odpowiedniego do przystawki LAVA).
2.    Większy słoik także zakręcamy nakrętką bez użycia siły i nakładamy kielich przystawki, podłączonej do pakowarki LAVA.
3.    Uruchamiamy urządzenie oraz włączamy tryb „Zamykania pojemników”. Odczekujemy kilka chwil (ok. 10-20 sekund) i zatrzymujemy pracę urządzenia. Aby zdjąć z łatwością przystawkę należy nacisnąć przycisk „odpowietrzający”, znajdujący się w centralnej części pakowarki.
4.    Duży słoik powinien być szczelnie zamknięty, podobnie jak mały znajdujący się w jego wnętrzu. Gdy go wyjmiemy, możemy nieco dokręcić pokrywkę- gotowe!

Zamykanie próżniowe słoików – wekowanie bez pasteryzacji, to kapitalne rozwiązanie o szerokim zastosowaniu. Przystawka LAVA otwiera wiele praktycznych możliwości ułatwiających nam gospodarowanie żywnością i jej prawidłowe przechowywanie.

Zobacz także inne filmy przedstawiające zamykanie próżniowe słoików z urządzeniami marki LAVA:

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.