Pojawienie się na rynku domowych piekarników z funkcją sous vide wpływa na wzrost wiedzy i świadomości odnośnie metody gotowania w niskich temperaturach. Technika ta, dotychczas spotykana wyłącznie w restauracjach, coraz częściej trafia do naszych domów by podnosić walory smakowe przygotowywanych potraw.

Elementy dań gotowanych metodą sous vide powinny być wcześniej spakowane próżniowo. Dzięki takiemu zamknięciu, we wnętrzu opakowania pozostają wytworzone aromaty, smaki a także składniki odżywcze.

Pakowanie próżniowe szparagi
Zamykanie próżniowe schabu
Zamykanie próżniowe do sous vide

Posiadanie piekarnika z funkcją sous vide wymaga zatem posiadania pakowarki próżniowej. Jaka będzie najlepsza do tego celu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto, jak zawsze, kierować się jakością, długością gwarancji czy opisem parametrów.

1. Dla domu: pakowarki listwowe

Na rynku mamy do czynienia z dwoma rodzajami urządzeń: pakowarkami komorowymi lub listwowymi. Do użytku domowego najczęściej wybiera się zgrzewarki z listwą a nie komorą, ponieważ są tańsze, zgrabniejsze i nie ogranicza nas wielkość komory.

Popularną i cenioną marką urządzeń listwowych do pakowania próżniowego jest LAVA. Niemiecki sprzęt wyróżnia się wysoką jakością, 5-letnią gwarancją, dużą wydajnością a także wieloma praktycznymi funkcjami.

2. Pakowarka nie tylko do sous vide

Pakowarki próżniowe LAVA i akcesoria

Jeżeli stoisz przed zakupem pakowarki by móc w pełni korzystać ze swojego piekarnika sous vide, warto pamiętać, że możesz ją wykorzystać także do innych celów. Pakowanie próżniowe to doskonały sposób na zabezpieczanie zamrażanych produktów, mięsa, kiełbas czy pierogów, które dzięki temu nie tylko zyskają na długim czasie przydatności, ale zachowają najlepszą jakość.

Zamknięcie próżniowe chroni przed obsuszką, charakterystycznym przechodzeniem zapachów i utratą właściwego smaku. Ponadto, niektóre modele pakowarek wyposażone są w przystawkę do zamykania pijemników, co ma praktyczne zastosowanie w wielu codziennych sytuacjach. Wszystko to, czego nie sposób zamknąć w woreczek, możemy zamknąć w pojemnik, garnek czy miskę! Pakowanie próżniowe to także perfekcyjna metoda na szybkie i skuteczne marynowanie.

Marynowanie mięsaw  pojemnikach próżniowych G-line
Marynowanie mięsa w szklanym pojemniku próżniowym
Szklany pojemnik próżniowy G-line

3. Nie chcę nowego piekarnika, a chcę gotować sous vide

Jeżeli interesuje Cię metoda gotowania sous vide, piekarnik to nie jedyne rozwiązanie dla domowej kuchni. Ciekawą propozycją są gotowe wanny ze stali nierdzewnej LaVide, proste w użytkowaniu i gotowe do użycia.

W takim specjalnym naczyniu z pokrywą ustawiamy odpowiednią temperaturę i czas, jaki będzie potrzebny do przygotowania danej potrawy. Najmniejszy model posiada 8 litrów pojemności i jest on w pełni wystarczalny do użytku domowego.

  • Czytaj więcej na temat linii urządzeń niemieckiej marki LaVide.


Urządzenia LaVide zostały opracowane z myślą o energooszczędnym użytkowaniu, co ma duże znaczenie przy metodzie gotowania sous vide, wymagającej dłuższego czasu przygotowania.

Alternatywnym rozwiązaniem są także cyrkulatory sous vide, czyli specjalne termostaty stosowane we własnym zbiorniku/garnku, wypełnionym wodą. Zaletą cyrkulatorów może być możliwość wykorzystania naczyń o znacznie większej pojemności, a tym samym przygotowania większej ilości porcji jednocześnie.

Domowy cyrkulator sous vide
Gotowanie sous vide
Wanna sous vide

4. Jakie worki do gotowania sous vide?

Nie bez znaczenia pozostają worki, w których zamykamy próżniowo produkty, a następnie poddajemy właściwej temperaturze. Powinny być wykonane z bezpiecznej folii, odpowiedniej do kontaktu z żywnością oraz przeznaczone do obróbki termicznej. Jeżeli posiamy pakowarkę próżniową listwową należy wybierać worki moletowane, w których jedna ścianka pokryta jest strukturą. Dzięki niej urządzenie z łatwością usunie powietrze z wnętrza opakowania.

Jakie worki do sous vide
Worki moletowane R-vacuum
Pakowarki próżniowe LAVA
Woreczki do sous vide

Gotowa/-y na przygodę kulinarną z sous vide?
Potrzebujesz profesjonalnej porady?
Skontaktuj się z nami!

+48 12 267 77 55

Przepisy sous vide

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.