Stojąc przed decyzją, którą pakowarkę wybrać, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów. Jako, że nie każdy od razu posiada szeroką wiedzę na temat tych urządzeń, na wiele rzeczy może nie zwrócić uwagi.

1. Grubość folii / woreczków. Każda pakowarka przystosowana jest do określonej grubości materiałów, których możemy używać przy pakowaniu próżniowym. Ważne jest aby sprzęt nie ograniczał naszych możliwości i nie sprawiał trudności w doborze i kupnie woreczków w przyszłości. Im grubsze woreczki tym bardziej wytrzymałe i odporne na rozdarcia. Jeżeli urządzenie będzie posiadać ograniczenie, np. do 70 mic, nie będziemy mogli korzystać z tego typu, mocniejszych rozwiązań.

2. Moc urządzenia. Szybkość pracy pakowaczki zależna jest od jego mocy. Wraz z większym opakowaniem wzrasta trudność wyprowadzenia powietrza z jego wnętrza. Warto spojrzeć na ten parametr.

3. Maksymalne podciśnienie. Bardzo ważny parametr, o którym nie każdy producent udostępnia informację. Dzięki niemu, możemy ocenić jakość naszej „próżni”. Im wyższe podciśnienie tym lepsze warunki do przechowywania żywności, a co za tym idzie, możliwość utrzymania świeżości znacznie dłużej.

4. Wydajność pompy. Im wyższy parametr, tym szybciej i sprawniej dokonamy próżniowego zamknięcia. Ma to większe znaczenie gdy istnieje potrzeba korzystania z dużych i bardzo dużych opakowań.

5. Długość listwy zgrzewającej. Warto zadać sobie pytanie, jak duże będą obiekty, które chcemy zamykać próżniowo. Długość listwy ogranicza nas, jeśli chodzi o maksymalną szerokość woreczka, jaki możemy zastosować. Najczęściej spotykana długość wynosi ponad 30 cm. Istnieją modele pakowarek listwowych, które osiągają nawet 121 cm listwy zgrzewającej!

6. Wyświetlacz ciśnienia. Najbardziej precyzyjnym sposobem na sprawdzenie poziomu ciśnienia jest manometr. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcemy pakować próżniowo delikatne artykuły, których nie chcemy zbytnio zgnieść. Nie każde urządzenie posiada jednak możliwość takiej regulacji.

7. Ilość zgrzewów (spoin). Po procesie wyciągania powietrza, pakowaczka przystępuje do zgrzewania woreczka, czyli wykonania spoiny, mającej na celu szczelne zamknięcie opakowania. Dla zminimalizowania ryzyka, że mimo tego pojawi się jakaś nieszczelność, niektóre pakowarki wykonują podwójny, a nawet potrójny zgrzew! Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie i pewność bezpiecznego zamknięcia. Warto zastanowić się nad taką umiejętnością urządzenia, szczególnie jeśli zamykamy wilgotne produkty (np. mięso, niektóre wędliny), ponieważ "zassana" w górę wilgoć może sprawić, że zgrzew nie będzie w 100% szczelny.

8. Praca manualna / praca automatyczna. Praca manualna wymaga ciut większego zaangażowania, gdyż sami musimy „przeprowadzić” proces zamknięcia próżniowego, wciskając w odpowiednim momencie przycisk i zazwyczaj przytrzymując wieko. Nie stanowi to większego problemu w użytku domowym, kiedy nie korzystamy „masowo” z urządzenia.

 
9. Akcesoria dodatkowe. Warto zaznajomić się z pełną ofertą, jaka jest powiązana z naszym urządzeniem. Pakowanie próżniowe w woreczkach to nie koniecznie jego jedyna możliwa funkcja. W wybranych pakowaczkach posiadanie specjalnej przystawki pozwala na szybkie zamykanie również pojemników próżniowych, pokrywek czy naczyń gastronomicznych. Inna przystawka umożliwia wekowanie słoików. Zatem, jeżeli kupujemy pakowarkę do domu, zastanówmy się czy nie wybrać tej, która da nam szersze możliwości wykorzystania.

10. Dostępność części zamiennych. Warto upewnić się czy producent gwarantuje dostępność części do naszego urządzenia i przez jak długi czas. Inwestując w kupno zgrzewarki, zakładamy, że ma nam ona służyć przez długie lata. To ważne aby nadal istniała możliwość dokupienia części zamiennych.

11. Odporność i wytrzymałość. Szczególnie ważne w przypadku potrzeby częstego użytkowania, wykonywania dużej ilości zgrzewów pod rząd. Przy takiej eksploatacji należy upewnić się czy urządzenie nadaje się do pracy ciągłej. Istotne jest aby nie ulegało przegrzewaniu.

12. Gwarancja. Podobnie jak w przypadku każdego sprzętu, im dłuższy okres gwarancyjny tym pewniejszy i bezpieczniejszy zakup. Im więcej oferuje w tej kwestii producent, tym większa pewność, że sprzęt jest solidny i wytrzymały.

Przyglądając się nieco bliżej ofercie pakowarek próżniowych, dostępnych na rynku spotkamy się z dużą rozbieżnością cen. Analizując poszczególne parametry dotrzemy do znacznej ilości przyczyn tych różnic. Jeżeli zależy nam na najlepszej jakości i zadowoleniu z użytkowania, cena nie może niestety być najważniejszym kryterium wyboru.

Wśród osób stawiających na wysoką jakość produktów, dużą popularnością cieszą się niemieckie pakowarki próżniowe LAVA. Marka dostępna od ponad 30 lat na rynku gwarantuje dostępność części zamiennych nawet po 20 latach, a same zgrzewarki posiadają 5-letnią gwarancję.

Zalety pakowarek próżniowych LAVA

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.