Prawidłowe przechowywanie produktów żywnościowych w lodówce pomaga nam właściwie gospodarować jedzeniem, unikać jego psucia i marnowania. Warto więc zastanowić się zarówno nad sposobem układania, jak i pakowania naszych artykułów spożywczych.


Jak układać jedzenie w lodówce?

Nie bez znaczenia pozostaje na którą półkę lodówki odkładamy produkt. Ze względu na różnice w temperaturach, najzimniej – w dolnej części, najcieplej – w górnej oraz na drzwiach lodówki, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami.

Dolna półka, z najniższą temperaturą, powinna być przeznaczona na ryby i surowe mięso, którego przed włożeniem do lodówki nie powinniśmy myć ani kroić.

Środkowa część lodówki to najbardziej optymalne miejsce na wędliny, sery, produkty mleczne tj. jogurty, mleko, twaróg. Będzie to odpowiednie miejsce także dla przechowywania gotowych zup i potraw.

Najwyższe półki najlepiej zagospodarować dżemami, przetworami i produktami nie wymagającymi dużego chłodzenia. Tu także, w razie gdy nie mamy już miejsca na drzwiach, położymy soki i napoje.

Drzwi lodówki to miejsce, w którym temperatura jest nieco wyższa, najlepiej umieszczać na nich soki, napoje, produkty typu majonez, musztarda, ketchup, przetwory a także oleje, które wymagają chłodzenia. Tu tradycyjnie znajdują się balkoniki na jajka, których skorupek, dla dłuższej przydatności, nie powinniśmy myć.

Lodówki posiadają również komory, pojemniki przystosowane do optymalnego przechowywania warzyw. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie warzywa to lubią, a umieszczenie ich w niskiej temperaturze może przyspieszyć psucie. Takim przypadkiem są np. pomidory, papryka, cukinia.

W czym przechowywać żywność?

Sposób zapakowania produktów spożywczych odgrywa ważną rolę w utrzymaniu jak najdłuższej przydatności oraz przyczynia się do zachowania porządku w lodówce. Istotnym i częstym problemem jest również przenikanie zapachu potraw. W przypadku intensywnych zapachów wydzielanych przez gotowe potrawy, czy też poszczególne artykuły, należy zadbać o ich właściwe zamknięcie. Ważna jest w tym wypadku jego szczelność. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie pojemników do przechowywania żywności, które znacznie usprawnią nam codzienne gospodarowanie jedzeniem.

W przypadku posiadania lodówki typu No Frost korzystanie z pojemników jest wręcz koniecznością. Ze względu na stały obieg powietrza, przechowywane potrawy, wędliny są narażone na wysuszenie. Dobrze jest więc aby zamykać otwarte produkty szczelnie.

Godnym polecenia sposobem przechowywania żywności jest pakowanie próżniowe. Metoda ta, wbrew pozorom, nie wymaga większego zaangażowania czasu a wnosi do naszej kuchni ogromne korzyści. W przeciwieństwie do zwykłego pojemnika, próżniowe zamknięcie daje nam gwarancję wydłużenia przydatności do spożycia. Dzieje się tak dzięki usunięciu powietrza z opakowania, które to jest głównym powodem psucia się żywności. Taka możliwość ułatwia nam zapanowanie nad tym, co posiadamy w lodówce. Powyższą metodę docenimy w szczególności po większych świętach, okolicznościach imienin i imprez rodzinnych, kiedy to zazwyczaj pozostajemy z dużą ilością wędlin, sałatek czy ciast.

Przedłużenie przydatności to nie jedyna zaleta rozwiązania. Pojemniki próżniowe chronią witaminy i wartości spożywcze. Często zapominamy, że sposób przechowywania rzutuje na jakość tego co jemy. To normalne, gdyż nie widzimy wszystkiego gołym okiem. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z owoców i warzyw, koniecznie muszą być one świeże. Tylko w takiej postaci są zdrowe i pełnowartościowe. Kontakt z tlenem, światłem i ciepłem sprawia, że witaminy się utleniają a my tak wiele tracimy. Próżniowe zamknięcie pozwoli uniknąć tych konsekwencji.

Pojemniki próżniowe są również barierą dla zapachów, których zamknięta potrawa nie będzie chłonąć. Zachowa ona w pełni swój smak i aromat.

Ze względu na rosnącą popularność próżniowej metody przechowywania, na rynku istnieje bogaty wybór produktów, umożliwiających nam wdrożenie jej w nasze codzienne życie. Wśród praktycznych rozwiązań będą korki próżniowe – idealne do zamykania wina, oliwy, soków. Ciekawą propozycją są z kolei specjalne uniwersalne pokrywki do stosowania na własne naczynia. Wygodny i szybki sposób na zamknięcie zupy, gulaszu czy innej potrawy. Prawdziwym hitem są także wentyle próżniowe, które używamy na oryginalne opakowanie, zabezpieczając tym samym np. otwartą paczkę chipsów.

Pojemniki próżniowe Premium
Pojemniki próżniowe Eko-Vacuum
Wentyle próżniowe do opakowań

Warto zastanowić się nad wykorzystaniem możliwości techniki w swoim domu. Pomocne będzie rozważenie problemów jakie napotykamy w kuchni, czy zdarza nam się marnować i wyrzucać żywność? Czy nasze potrawy „pachną” lodówką? Czy owoce i warzywa zawsze spożywamy w ich najlepszym wydaniu? Czy zdarza mi się zastanawiać „czy to jeszcze dobre do zjedzenia”?

Uniwesalne pokrywki próżniowe

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.