Szparagi to nie tylko niezwykle zdrowe, ale i lubiane warzywo, które w sezonie cieszy się dużą popularnością. Z użyciem szparagi można przyrządzić pomysłowe i wykwintne przystawki, które doskonale sprawdzą się na rodzinnych przyjęciach. Idealne także na grilla, gdzie zawinięte np. w plastry szynki czy boczku, stanowią wyśmienitą przekąskę.

Miłośnicy szparagi z pewnością chcieliby cieszyć się nią przez 365 dni w roku, a nie tylko w sezonie. Aby to zrobić, należałoby je poporcjować i zamrozić. Nie każdy jednak wie, jak ważny jest sposób spakowania produktu przed mrożeniem. Aby zachować 100-procentową jakość artykułu spożywczego oraz nie dopuścić do pogorszenia smaku, czy obsuszenia, należy go zamknąć próżniowo.

Grillowana szparaga
Przystawka ze szparagą

Jak mrozić szparagi?

Przed zamrożeniem umyj szparagi, a także odetnij zdrewniałe końcówki. W kolejnym kroku dokładnie osusz je ręcznikiem papierowym. Pozwól im dobrze obeschnąć, gdyż ważne jest aby nie pozostawały wilgotne. Ostatnim krokiem będzie zamknięcie próżniowe szparagi przy użyciu pakowarki. Usunięcie powietrza z woreczka uchroni ją przed procesem psucia i zapewni świeżość na znacznie dłużej. Mrożenie szparagów w woreczkach próżniowych to sprawdzony i prosty sposób na korzystanie z ich dobroci przez okrągły rok.

Wekowanie słoików

Do czego przyda mi się jeszcze pakowarka próżniowa?

Jeśli nie posiadasz urządzenia do pakowania próżniowego i wahasz się czy na pewno będziesz go często użytkował, dowiedz się więcej na temat pakowarek marki LAVA. Oprócz tradycyjnego zamykania woreczków próżniowych, dodatkowo zamkniesz nimi pojemniki, własne naczynia z użyciem pokrywek próżniowych, a nawet najzwyklejsze szklane słoiki! Ostatnia funkcjonalność jest unikalna dla tej marki i otwiera praktyczne możliwości w każdej kuchni.

Pakowarki próżniowe LAVA

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.