W słoiku zamkniętym próżniowo
Przechowywanie suszonych grzybów w szklanym słoiku zamkniętym próżniowo to bardzo dobra propozycja dla miłośników leśnych zbiorów. Z jednej strony neutralne szkło, z drugiej warunki pozbawione powietrza, sprawiają, że metoda ta jest po prostu skuteczna. Oczywiście grzyby należy uprzednio dobrze wysuszyć.

Szybko - prosto - wygodnie
Jeśli jesteś posiadaczem pakowarki próżniowej LAVA, wykorzystaj tę unikalną możliwość, jaką jest zamykanie słoików. W tym celu potrzebna będzie jedynie przystawka wekująca, którą nakładamy na lekko zakręcony słoik. Proces opróżniania powietrza trwa jedynie chwilę, a jego efektem staje się szczelne zamknięcie z widocznym "wklęśnięciem" nakrętki.

Jeśli nie posiadasz pakowarki próżniowej LAVA - Zapoznaj się z pełną gamą produktów i szeregiem zalet, jakie im towarzyszą!

Nie tylko grzyby
Przystawka LAVA zamykająca próżniowo słoiki otwiera wiele praktycznych możliwości w codziennym gospodarowaniu jedzeniem. Szklane słoiki mogą wejść w rolę popularnych pojemników próżniowych, w których łatwo przechować "resztki" obiadu, sałatki, sosy, czy świeże soki. Tak "uporządkowana" żywność w lodówce jest zdecydowanie dłużej świeża i pełnowartościowa. Szczelne zamknięcie to także koniec problemów z mieszaniem zapachów.


Z jakimi pakowarkami zadziała przystawka wekująca?
Nasadka do zamykania próżniowego pasuje do wszystkich modeli pakowarek LAVA. W przypadku urządzeń z manometrem (V.300, V.300P i V.300 biała lub czarna, V.350P, V.400 i modele wyższe) proces wyciągania powietrza jest najlepiej widoczny, bo zobrazowany na precyzyjnym zegarze podciśnienia.

Z jakimi słoikami zadziała przystawka wekująca?
Nie każdy słoik nadaje się do zastosowania z nasadką wekującą. Ważna jest jego średnica (ok. 8 do 9 cm) i budowa szyjki. Oferta Vacus zawiera wybrane modele słoików, które są odpowiednie do użytkowania z przystawką. Istnieje duża szansa, że tego rodzaju słoiki znajdziemy przypadkiem w swojej spiżarni.

Szkło zapewnia wysoką próżnię
Szkło stanowi dobry materiał do przechowywania żywności, a także daje możliwość wytworzenia większego podciśnienia niż w przypadku pojemników z tworzyw sztucznych.

Tradycyjne zamykanie w woreczki próżniowe
Suszone grzyby możemy także spakować próżniowo w woreczek, z którego odciągiemy powietrze. Poniższy film pokazuje jakiej wielkości opakowania będą optymalne przy określonej wadze grzybów.

Pakowarki próżniowe LAVA

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.