Co to jest sous vide?

Pod tym francuskim określeniem kryje się innowacyjna metoda gotowania w niskich temperaturach i w specjalnym opakowaniu próżniowym. Bardzo często można się z nią spotkać w dobrej restauracji, gdzie niektóre potrawy przyrządzane są właśnie w taki sposób. Idealny stosunek czasu i temperatury sprawia, że gotowane w ten sposób mięso, warzywa, owoce przyjmują doskonałą postać kulinarną. Mięso jest delikatne i soczyste, warzywa nigdy zbyt miękkie, a smak owoców jeszcze bardziej intensywny. Brzmi doskonale…dlaczego zatem nie korzystać z tej technologicznej dobroci w swoim domu? 

Jak gotować sous vide?

Do korzystania z technologii sous vide potrzebne są zazwyczaj dwa urządzenia: pakowarka próżniowa, która jest coraz częściej spotykana w domowej kuchni oraz cyrkulator sous vide. Pakowaczka pozwala zamknąć daną porcję żywności w specjalnym woreczku próżniowym, usuwając jednocześnie powietrze z jego środka. Takie szczelne i hermetyczne zamknięcie sprawia, że wartości odżywcze, witaminy, aromaty i płyny zostają zatrzymane i nie przenikają do wody. Wszystko co dobre pozostaje w potrawie, której naturalny smak zostaje mocno zintensyfikowany.
Zamknięta próżniowo porcja mięsa czy warzyw powinna trafić do naczynia, w którym panuje optymalna stała temperatura. Idealne warunki we własnym garnku lub specjalnej wanience uzyskujemy za sprawą cyrkulatora temperatury. Mocowany na krawędzi naczynia i odpowiednio zaprogramowany, dba o to by woda miała niezmiennie taką samą temperaturę w każdym jego miejscu.
Pakowarka próżniowa LAVA
Domowy cyrkulator sous vide

Skąd będę wiedzieć jak długo i w jakiej temperaturze gotować?

Gotowanie sous vide stało się tak popularne, że informacje na temat optymalnych parametrów nie stanowią już tajemnicy szefa kuchni. Zamawiając np. cyrkulator Sous Vide LX.20 Stick, otrzymujesz instrukcję, w której znajduje się także opracowana tabela czasów i temperatur. Możemy także inspirować się istniejącymi przepisami, których ilość rośnie wraz z popularnością metody!

Jaki cyrkulator sous vide wybrać do domu?

Jeśli chcesz gotować metodą sous vide w domu, nie musisz sięgać po najdroższe rozwiązania dla gastronomii. Istnieją urządzenia dedykowane wprost do użytku domowego, gdzie stosunek ceny do jakości jest naprawdę dobry. Propozycją godną rozważenia jest model Sous Vide LX.20 Stick, który jest bardzo precyzyjny w określaniu temperatury, a jego przewagą nad konkurencyjnymi rozwiązaniami jest zintegrowane śmigło cyrkulacyjne. To ono powoduje, że temperatura w całym naczyniu jest taka sama, a potrawy przyrządzane są równomiernie. Producent tego urządzenia ceniony jest za wysoką jakość oferowanych sprzętów, które cieszą się dużą popularnością.

Cyrkulator domowy sous vide LX.20
Cyrkulator do gotowania sous vide LX.20
Gotowanie sous vide w domu

Jakie woreczki do gotowania?

Warto zwrócić uwagę na jakość folii, z której zostały wykonane woreczki próżniowe. Musi ona posiadać nie tylko atest do kontaktu z żywnością, ale być także bezpieczna podczas procesu gotowania. Nie powinniśmy w tym względzie kierować się wyłącznie ceną. Ważnym parametrem jest także grubość i przepuszczalność takich opakowań. Dobrej jakości woreczki zatrzymają wszystko co najlepsze w swoim wnętrzu i nie pozwolą na migracje ważnych składników potrawy do wody. Polecamy w tym zakresie produkty Premium, czyli worki R-vacuum lub optymalne pakiety worków do sous vide.

Domowy cyrkulator sous vide
Jakie worki do sous vide
Worki do gotowania sous vide
Pakowarki próżniowe LAVA

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych
Dodano do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.